In het geschil met de Raad van Beheer over het afgeven van stambomen aan pups uit een outcrossnest is de AVLS in het gelijk gesteld.
De Raad van Beheer wilde stambomen afgeven voor pups uit een outcrossnest. Bij de moederteef was de ernstige erfelijke afwijking ED-3 (LPC) geconstateerd. Vanwege de mogelijke gevolgen voor de pups en de hoge erfelijkheidsgraad gaf de selectiecommissie geen toestemming met deze teef te fokken. Door stambomen af te geven voor dit nest hield de Raad van Beheer zich niet aan de gemaakte afspraken in het Plan van Aanpak voor de outcross. Die afspraken zijn bindend voor alle partijen. De AVLS maakte dan ook bezwaar bij de Geschillencommissie voor de Kynologie.
Na een lange juridische weg kreeg de AVLS uiteindelijk gelijk op alle punten. De Raad verklaarde het Plan van Aanpak nog eens goed te hebben doorgenomen en deelde de AVLS mee deze zaak volkomen verkeerd te hebben beoordeeld. Het had nooit zover mogen komen. De Raad zei niet goed in de gaten te hebben gehad wat er precies speelde. Dat zou volgens de Raad te wijten zijn geweest aan interne communicatiestoornissen. De Raad bevestigde de AVLS dat er bij een dekaangifte in het outcrossprogramma altijd toestemming moet zijn van de selectiecommissie. Die toestemming was er in dit geval niet. Op grond hiervan had de Raad geen stambomen mogen afgeven. De Raad bood de AVLSÂ excuus aan dat dit toch was gebeurd. In theorie moesten de stambomen van de pups worden teruggevorderd, maar in overleg met de AVLS is besloten dit niet te doen om de pupeigenaren zo min mogelijk de dupe te laten worden van het onjuiste besluit van de Raad.
In mei 2024 bleek dat de fokster gewoon door fokte. Er werd een tweede nest uit deze teef geboren. Ook voor dit nest werden weer stambomen aangevraagd, maar de Raad van Beheer besloot dit niet in behandeling te nemen. Ook dit keer ontbrak toestemming van de selectiecommissie voor de outcross. De fokster eiste daarna via de Geschillencommissie voor de Kynologie alsnog stambomen, maar zij werd niet in het gelijk gesteld. Daarmee was de zaak definitief afgedaan.
De Raad bevestigde ons dat een hond in ons outcrossprogramma zijn leven lang onder de regels van de outcross valt, ongeacht of de fokker of eigenaar lid is van de AVLS. Daarnaast gaf de Raad aan een aanvullend convenant op ons outcrossprogramma te willen opstellen waarin het bestuur van de AVLS (na advies van de selectiecommissie) de enige is die een fokverbod in de outcross kan opheffen. Het is ons als bestuur altijd gegaan om de handhaving van de gemaakte afspraken in het Plan van Aanpak voor de outcross. We zijn blij dat dit nu door de Raad van Beheer is bevestigd, aangevuld en beter wordt geborgd in het systeem.
Het bestuur